Neplač že něco skončilo,raduj se že se to stalo :-)

Kopy,úhyby atd.

27. května 2009 v 14:56 | kLipART-domkic |  ♂Capoeira♀
echniky

Cocorinha:
je to cesta jak se vyhnout kruhovým kopům na blízko.Když oponent kope,skrčte se a vytáhněte levou nebo pravou ruku,podle toho z jaké strany přichází kop,ochrání to vaši hlavu.Druhá ruka se dotýká země a udržuje rovnováhu.Ujistěte se,že vaše chodidla se dotýkají země po celé ploše; jinak by jste se mohli snadno překotit.Nezapomeňte očima sledovat protivníka.Negativa:
je velmi důležitá kvůli obrovskému rozsahu pohybů jež se mohou z negativy použít;můžete "role" pryč, udělat Au/stoj na rukou,na hlavě, dělat Macaco, zaútočit s S-Dobrado, Martelo nebo Meia Lua de Compasso, změnit orientaci,ustoupit,apod.... Základní funkcí negativy je zbavit kop účinnosti (jako s Cocorinha).Můžete jít do Negativy z Gingy, z Au, z Queda de Rins, vlastně z čehokoliv,co dovoluje plynulý přechod do Negativy.
Jedna noha je pokrčená a je na ní přenesena celá váha.Druhá noha je natažená(nebo lehce pokrčená),s prsty směřující na stranu-je to kvůli bezpečí, protože jestliže někdo kopne nebo spadne na vaši nohu,kdyby vaše prsty směřovali vzhůru,mohli byste si je zlomit dost nehezkým způsobem.Pro lepší získání rovnováhy se dotýkejte země jednou rukou na té straně na které máte nataženou nohu.Druhá noha může ochránit hlavu jestliže to bude potřeba.S-Dobrado:
tato technika dovoluje spoustu variací.Vykonat pohyb z Gingy je jednoduché,prostě se dotkněte země s levou rukou;jakoby se ponořte dolů na vaší levé noze,druhou nohou táhněte v kruhovém pohybu kolem vás.Pak přeneste váhu na vaši pravou ruku a veďte váš pravý bok v jednom souvislém pohybu (jako na obr č.3). V tomto bodě můžete pokračovat třeba s Escopado nebo s Macaco (buďte tvořivý:zkuste kombinovat třeba Escopado-do-Macaco-do-stoje na hlavě).Pro Escopado držte vaše boky široce otevřené;neohýbejte se ve vaších bocích!Táhněte váš pravý bok nahoru, potom nechte "jemně plout" váš bok doprava a položte vaši pravou nohu dolů před vás.Vlastní kop je proveden s levou nohou,která je tažena za vačím tělem.Pamatujte si,že zasahujete s nártem. Jestliže to uděláte dobře,tak útočící noha bude letět kolem a vy se můžete obrátit zpět k vašemu partnerovy.Celá sekvence se skládá z jednoho souvislého pohybu;vaše pravá noha se nedotkne nikdy země.Meia Lua de Compasso (Rabo de Arraia):
Když uděláte krok do zadu během Gingy,nechejte vaši nohu tam kde je a přeneste váhu na přední nohu (s natažením vaší zadní nohy).Ohněte váš trup vnitřně dolů.Jděte šikmo dolů s vašima rukama dokavad budete moct otáčet boky;sklonte vaši hlavu tak,abyste mohli sledovat vašeho partnera. Teď byste měli mít hodně energie vytvořenén napětím jež jste vytvořili.Uvolněte tuto sílu na zadní nohu;měla by létět rychle dokola v půlkruhu bez nějakého svalového usilí.Vždy zasahujte patou!Jakmile ke vaše noha paralelně s vaším trupem,dokončete pohyb otočením těla zpět k partnerovi.Dávejte pozor abyste nebyli při brzkém zvedání hlavy zasaženi - na Meia Lua de Compasso je často odpovídáno dalšími Meia Lua de Compasso.
Toto je jeden z mnoha obtížných pohybů, ale se stálým treninkem budete schopni udělat jednoruční Meia Lua de Compasso během zlomků vteřiny.Macaco:
položte pravou ruku za sebe na zem.Nyní natáhněte před sebe levou ruku-rozdělte si pohyb do několika sekvencí.Řekněte si jedna - "švihněte" levou rukou, sledujte ji svýma očima , vzepřete se na nohách ,poté se vraťte do výchozí polohy.Řekněte si dvě, opakujte krok 1 , ale dejte do toho více síly,zkuste skončit v mostu , jako na obr. č.2; Ještě se ale nohama neodrážejte.Když si řeknete "tři!" vyhoďte svoji levou ruku prudce přes hlavu a odrazte se nohama od země.Později zůstanete klidně ve stojce,ale poprvé dopadněte nohama na zem (viz. obr. č.4).Pro tenhle cvik budete muset mít dobře ohebná záda a ramena.(rukou , kterou se opíráte na začátku o zem nesmíte během švihu druhou rukou ,nechat jakoby zacementovanou do země!!, mohli byste si vykloubit rameno.Ruka musí být uvolněná abyse mohla sama otočit.)
V praxi můžete také využít dva kamarády , kteří vás chytnou ze spodu a pomohou vám dostat se do vzduchu a na zem bezpečně , bez nějakého ohrožení vašeho těla.
(já jsem se to učil sám a šlo to , ale ze začátku jsem dost blbě padal na záda nebo na hlavu. Proto vám opravdu doporučuji zkoušet to nejdřív s kamarády).Martelo:
běžný kop v Capoeira regional. Vyžaduje dobře "roztahané" nohy a dobrou rovnováhu. Vypadá to jednoduše , ale vyžaduje častý trénink.
Vytáhněte koleno nahoru jako při Bencao kopu.Obraťte se o 90-180 stupňů na vaší noze;udržte vaši nohu s kolenem ve stejné pozici.Nezapomeňte otočit také vaše boky.Cítíte nyní proč musíte mít dobře "roztahané" nohy? Nahněte se trochu dozadu a držte rovnováhu.Kopněte a zasáhněte nártem(jako kdybyste chtěli kopnout do balónu). Abyste zabránili otočení se od svého oponenta , pohybujte s vašima rukama v opačném směru (než kopete)-viz.obr.2a3 (chrání také hlavu).Hotovo? Nyní položte vaši nohu dolů.
Martelo je rychlý,tvrdý kop . Je to dobrá cesta k přerušení oponenta , který dělá stále dokola "otočky", počkáte až kop půjde mimo a rychle zasáhnete s MarteloBencao:
je to přímý kop , vyžaduje určité zkušenosti.Vytáhněte jedno koleno nahoru a trochu se shrbte. Potom pomalu natáhněte vaše zvednuté koleno a jakoby chyťte vašeho neskutečného partnera za sebou-rukama.Zasáhněte chodidlem.Noha nevychází přímo ze země , měli byste to udělat viditelně a nechat si místo na protiútok.Když zvednete nohu, váš partner neví zda chcete použít Bencao, Martelo nebo nějaký jiný kop.
Pozn.: Měli byste odtlačit vašeho partnera pryč,ne mu udělat modřinu; kopněte jej pomalu,ale pevněAu Malandro:
dotkněte se jednou rukou země a odrazte se nohama , nohu,která je blíž vaší hlavě vytočte , aby mířila šlapkou dolů.Pokuste se nohy dostat do tvaru písmene L.Zkoušejte různé úhly mezi nohama. Zkuste přizvat kamaráda , který by vám s tím pomohl.Měli byste se držet stejnýma rukama (viz. obrázek).
Nyní začněte jako byste jste zkoušeli Au (hvězdu). Jakmile jste ve vzduchu, vytočte lehce vaše tělo trochu vzhůru,zahněte vaši první nohu směrem k vaší tváři. Jestliže vydržíte na partnerovu předloktí (a naopak), můžete cvičit tento krok s velkou účinností.Au (hvězda - cartwheel):
je velmi důležitá v Capoeiře , používá se pro rychlý ústup nebo pro nalákání do pasti.
Au znají snad všichni:
v capoeiře je důležité udržet kontakt s očima protivníka,nikdy se nedívejte na ruce.Ze začátku nestůjte dlouho na obou rukách.Snažte se mít vždycky jen jednu ruku na zemi.Později můžete zkusit zmrazit pohyb ve stojce.


Armada:
standardní kop s otočkou v Capoeiře.Je to křižovatka mezi Mei Lua de Compasso a Queixada.Jako obvykle se začíná z Gingy.Otočte se na vašich patách;otočte se o 270 stupňů na vaší zadní noze a o 180 stupňů na přední noze.Nyní rychle švihněte vašim trupem dokola,dokud neuvidíte znovu svého partnera.V tomto momentu ztratíte kontakt se svým partnerem,takže tuhle část musíte udělat rychle.Jakmile nemůžete dále otočit váš trup,uvolněte napětí na vaší zadní noze;měla by být tažena velmi rychle jak se vaše tělo bude otáčet zpět.Tento kop je provedený nohou směřující přímo nahoru (stejné platí na Meia Lua de Frente a Queixada).Položte vaši nohu do stejné pozice ve které jste začínali.Později můžete udělat několik Armad najednou, Meia Lua de Compassos apod.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama