Neplač že něco skončilo,raduj se že se to stalo :-)

Principy

27. května 2009 v 15:10 | kLipART-domkic |  ♂Capoeira♀
Principy
Kopy a podmety jsou v capoeiře nejdůležitějšími ofenzívními technikami. Vyhýbání, úskoky, pády a jiné únikové techniky jsou daleko více zdůrazňovány než klasické kryty a bloky. Ruce slouží v capoeiře jako pomocný a rezervní kryt a především se používají jako podpůrný orgán při akrobacii a pohybu na zemi. V capoeiře se smějí dotýkat země pouze ruce, nohy a hlava. Právě proto jsou bojovníci oblečeni v bílém, aby na jejich těle bylo vidět každé místo, kterým se dotkli země. Základním kamenem capoeiry je ginga. Je to opakovaný pohyb nohou. Její dokonalé zvládnutí je neodmyslitelnou součástí capoeiry, protože z ní vycházejí všechny pohyby, kopy a přemety a posléze se do ní opět vracejí. Stálý pohyb totiž nejen maskuje Vaše záměry, ale zároveň soupeřovi ztěžuje zásah. Dalším nezbytným prvkem při výuce capoeiry je zvládnutí kopů a podmetů. Kopy jsou převážně kruhové. Prováději se ve všech možných polohách a to i například při stoji na hlavě či na jedné ruce. Poslední a neodmyslitelnou součástí jsou akrobatické prvky. Mezi ně patří celá škála pohybů přes hvězdy, piruety až po salta a přemety. V současné době jsou nejpoužívanější dva základní styly capoeiry a to Regiolnal a Angola.


Capoeira Regional

Tento styl se vydělil ze stylu Angola a je tím pádem novější z obou stylů. Rozvinul se v 30. letech našeho století, kdy s ním na světlo světa přišel mistr Bimbo. Styl je dynamický, s velkým množstvím kopů na hlavu a ve výskoku a také velkým množstvím akrobatckých pohybů. Úvodní ceremoniál je podobný jako ve stylu Angola a vypadá takto. Diváci a bojovníci utvoří nejdříve kruh - roda. Nejzkušenější z capoeiristů určuje dění v roda a začne hrát na berimbau. Když se všichni dostanou do správného rytmu, zařve mistr "Ieeehh" a začne zpívat úvodní píseň, takzvanou Chula. Může to být jakákoliv píseň. Poté se změní ve vyvolávače a vykřikuje otázky, na které lidé v roda odpovídají. Poté určí mistr typ hry (jogo). Když je energie v roda dostatečně velká, může hra (jogo) začít. Dva bojovníci vstoupí na vnitřní straně do roda, podají si ruce a podívají se navzájem do očí. Někteří z nich se také dotýkají berimbau. Společný vstupní prvek do roda ve stylu Regional je au (hvězda). Nejdůležitější je, aby nebyla přerušena hra na berimbau ani dění v roda. A to od prvních tónů až do úplného konce. Cílem je také nesetrvávat příliš dlouho v jednotlivých polohách. Nejdelší přípustná doba pro setrvání mimo gingu je asi 3 vteřiny.


Capoeira Angola

Vstupní rytuály jsou v podstatě stejné, s tím rozdílem, že do roda smějí vstoupit pouze dva lidé společně. Také je rozdíl v tom, že v tomto stylu hrají na berimbau tři lidé, kteří jsou doprovázeni dvěma bubny (congas) a pak je doprovází ještě gunga, medio a viola. Největší rozdíl mezi oběma styly je v pohybech. Zatímco ve stylu Regional převládají vysoké kopy, ve stylu Angola převládají kopy na střed těla a různé podmety. Je zde také široká škála tanečních pohybů, které dovolují capoeiristovi modifikovat gingu do nejrůznějších podob.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama